Pulsar

5. června 2008 v 10:33 | Pavel Smrčiak |  vesmír
Pulsary
jsou rotující neutronové hvězdy , které vyzařují zjistitelné elektromagnetické záření ve formě rádiových vln. Intenzita radiace se mění v pravidelných periodách, pravděpodobně v souvislosti s rotací hvězdy. Pulsary také vyzařují takzvaný majákový efekt, který se objevuje když je světlo a radiace z jednoho pulsaru vidět pouze ve specifických intervalech a ne neustále.

Objev

První pulsar objevili v roce 1967 Jocelyn Bell Burnera a Antony Howishz v univerzitě v Cambridži.Protože byli původně popletení nepřirozeně pravidelným vyzařováním pulsaru, nazvali svůj objev LGM-1 (jako little green men = malí zelený mužíčci); později pulsar nazvali PSR 1919+21. Slovo pulsar je složenina z "pulsating star" (pulzující hvězda) a poprvé se objevilo v roce 1968:
"Úplně nový druh hvězdy… začala zářit loni 6. srpna a… astronomové ji začali říkat LGM. Teď… se myslí, že je to typ hvězdy mezi bílým trpaslíkem a neutronovou hvězdou. Slovo pulsar se pro ni prostě hodí… Dr. A. Hewish… mi včera řekl: "…Jsem si jistý, že se dnes každý radioteleskop dívá na pulsary."
Astrofyzik Petter A.Sturrock píše, že "když byly poprvé objeveny pravidelné radiové signály z pulsarů, vědci z Cambridge vážně uvažovali, že mohou být od mimozemské civilizace. Projednali tuto možnost a rozhodli se, že jestli je to pravda, tak to nesmí pustit na veřejnost bez vědomí vyšších autorit. Dokonce se zvažovalo, jestli není v nejlepším zájmu lidstva zničit důkazy a na všechno zapomenout!"
CP 1919 vyzařuje Rádiové vlny, ale později se zjistilo, že vyzařují také rentgenové nebo gamma paprsky nebo také oboje dohromady. Hewish obdržel v roce 1974 Nobelovu cenu za fyziku za tento objev a s tím spojené práce z oblasti radioastronomie.

Druhy pulsarů

Astronomové dnes rozlišují tři druhy pulsarů a to podle energie, která pohání radiaci:
 • Rotací poháněné pulsary, kde ztráta rotační energie hvězdy pohání radiaci.
 • Pulsary poháněné přírůstkem hmoty (to platí pro většinu, ale ne všechny,rentgenové pulsary), kde gravitační energie z přirůstající hmoty je zdrojem energie (a produkuje rentgenové záření pozorovatelné ze Země).
 • magnetary, kde radiaci pohání rozklad extrémě silnéhomagnetického pole.
I když se ve všech třech případech jedná o neutronové hvězdy, jejich pozorovatelné chování a fyzikální základ se dost liší. Přesto mají určitá spojení. Například rentgenové pulsary jsou pravděpodobně staré rotační pulsary, které už ztratily většinu energie a jsou viditelné jen poté co jejich společník (dvojhvězda) naroste a začne předávat svou hmotu neutronové hvězdě. Proces narůstání může zase předat dostatek úhlové rychlosti neutronové hvězdě a ta ji začne "recyklovat" jako rotací poháněný milisekundový pulsar.

Využití

Studium pulsarů se uplatnilo ve fyzice a astronomii. Mezi hlavní výsledky se řadí potvrzení existence gravitační radiace tak jak ji předpověděla obecná teorie relativity a první objevení planetárního systému mimo naši soustavu.

Významné pulsary

 • První rádiový pulsar, CP1919 (teď známý jakoCP1919+21) s pulsační periodou 1,337 vteřiny a délkou pulsu 0,04 vteřiny, byl objeven v roce 1967
 • Prvnídvojtý pulsar, PRS1913+13, potvrdil obecnou teorii relativity a dokázal existenci gravitačních vln.
 • První milisekundový pulsar, PRS 1937+21
 • První rentgenový pulsar, Cen x-3
 • První přírůstkový milisekundový pulsar, SAXj1808,4-3658
 • První pulsar s planetami, PSR B1257+12
 • První dvojtý pulsar, PSR J 0737-3039
 • Magnetar SGR 1806-20vytvořil největší výbuch energie zaznamenaný v galaxii 27. prosince 2004
 • PSR B1931+24 "… vypadá jako normální pulsar asi týden a pak se najednou vypne asi na měsíc naž zase začne vyzařovat energii… tento pulsar se zpomaluje rychleji, když je zapnutý, než když nefunguje… brzdící mechanismus musí být nějak spojený s radiovými emisemi a proces, který je vytváří a také dodatečné brzdění se dá vysvětlit větrem částic, který opouští magnetosféru pulsaru a odnáší rotační energii.
PSR J 1748-2446ad, je při 716 Hz nejrychleji se točícím známým pulsarem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama