Paralaxa

12. března 2008 v 17:40 | Pavel Smrčiak |  vesmír
Paralaxa
Paralaxa je úhel, který svírají přímky vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu. Jako paralaxa se také označuje zdánlivý rozdíl polohy bodu vzhledem k pozadí při pozorování ze dvou různých míst.
Čím dále je pozorovaný předmět od pozorovacích míst, tím je paralaxa menší.
Nejjednodušším příkladem paralaxy v praxi je pozorování předmětů střídavě levým a pravým okem. Předměty v popředí se zdánlivě posunují vůči pozadí - čím blíž je pozorovaný předmět, tím větší je jeho zdánlivý posuv.

Paralaxa v astronomii
Podrobnější informace naleznete v článku Paralaxa (astronomie)článcích [[{{{2}}}]] a [[{{{3}}}]]článcích [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] a [[{{{6}}}]]článcích [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] a [[{{{10}}}]].
V astronomii se určováním paralaxy především měří vzdálenost vesmírných těles. Pozorovací místa musí být od sebe výrazně vzdálena, aby například při měření vzdálenosti hvězd byla paralaxa vůbec měřitelná.

Paralaxa u fotoaparátů
U fotoaparátu se paralaxou rozumí úhel mezi osou hledáčku a objektivu. Tento jev komplikuje pořizování fotografií (nejvíce kompozic se vzdálenými i blízkými objekty), protože v hledáčku se zobrazuje částečně jiný pohled na scénu než v objektivu. Tento jev se neprojevuje u zrcadlovek, protože je v hledáčku zobrazován obraz přímo vytvořený objektivem (paralaxa je zde nulová).
Při fotografování pomocí blesku je paralaxa mezi zábleskovým zařízením a objektivem rozhodující pro tzv. "efekt červených očí". Čím menší je tato paralaxa, tím větší je pravděpodobnost vzniku tohoto efektu. Pokud je totiž tato paralaxa malá, jsou osy objektivu a blesku témeř shodné a protínají se v oku fotografované osoby. Proto je vhodné tuto paralaxu zvětšit - ať už zmenšením vzdálenosti mezi fotoaparátem a fotografovanou osobou nebo vysunutím blesku do větší vzdálenosti od fotoaparátu.
Paralaxa u zaměřovacích zařízení
Negativně se paralaxa projevuje i u zaměřovacích zařízení. Například u puškohledů - proto bývají doplněny o korekci paralaktické chyby. Jde o záměrnou změnu směru osy mířidla tak, aby se tato osa protínala s drahou střely v cíli střelby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama