souhvězdí

9. listopadu 2007 v 20:31 | Pavel Smrčiak |  vesmír
Souhvězdí: - oblast na obloze s přesně vymezenými hranicemi. Často se souhvězdí říká i zdánlivému útvaru na obloze (alignementu), který je tvořen spojnicemi několika nejjasnějších hvězd. Tyto v dávných dobách lidem připomínaly různé bohy, zvířata apod., podle kterých je pak pojmenovali. V každé civilizaci byl systém souhvězdí jiný.
Na nebi bylo Mezinárodní astronomickou unií (v roce 1925) nakonec ustaveno právě 88 souhvězdí. Z nich 48 nese pojmenování ještě z antických dob, ale řecká civilizace pravděpodobně část souhvězdí převzala z Mezopotámie. Jednotlivé tvary však mohly být známy už mnohem dříve (například obraz souhvězdí Oriona byl nalezen i na kosti pocházející z doby kamenné).
Názvy těchto 48 souhvězdí se vztahují k řeckým mýtům. Pokrývají především severní nebeskou klenbu. Jsou to třeba Býk, Velká medvědice, Orion, Andromeda a další.
Souhvězdí jižní oblohy vznikla později. Autory jejich názvů i tvarů jsou mořeplavci (někdy vědci), kteří kromě dalekých cest na jižní polokouli, kde mohli poprvé tato souhvězdí pozorovat, využívali souhvězdí k orientaci. Vznikly tak: Trojúhelník, Mikroskop, Vývěva, Rajka a podobně.
Pozorování:
Souhvězdí i dnes pomáhají při orientaci na obloze. Žijeme-li na severní polokouli, pak můžeme během roku pozorovat souhvězdí severní, zatímco jižní nám zůstanou z velké části skryta. Je to dáno tím, že zemská osa se v prostoru téměř nepohybuje a vůči vzdáleným hvězdám zůstává v klidu (míří stále k Polárce neboli Severce). Jižní souhvězdí jsou pak bez ustání zakryta zemským tělesem.
To neplatí pro pozorovatele stojícího blízko rovníku. Ten by během jednoho dne mohl teoreticky spatřit celé nebe i se všemi hvězdami. Polárku by neustále viděl těsně nad horizontem.
Prakticky k tomu však nikdy nedojde, neboť ve dne hvězdy pozorovat nemůžeme a celá jedna polovina nebe, ve které se nachází Slunce, je skryta v jeho záři. Musíme si počkat mnoho měsíců, než se Země na své dráze kolem Slunce posune. Tak se nám otevře výhled na souhvězdí do této chvíle skrytá. Právě proto se často hovoří o jarní, letní, podzimní a zimní obloze.
Dělení:
Kromě již zmíněných dělení souhvězdí na severní a jižní a jarní, letní, podzimní a zimní je praktické rozpoznávat souhvězdí obtočnová (cirkumpolární) a souhvězdí zvířetníku.
Tvary souhvězdí:
Jednotlivé hvězdy souhvězdí spojuje pouze lidská představivost. Slunce stejně jako ostatní hvězdy, které vidíme prostým okem na obloze, patří do naší Galaxie, ale jinak jsou na sobě nezávislé. Vedle sebe můžeme vidět hvězdy, které se navzájem vůbec nepodobají, které dělí propastné vzdálenosti a které se pohybují různými směry. Pomíjivost tvarů souhvězdí je poměrně "svižná": kolem 30 tisíc let. Poté se hvězdy od sebe na obloze vzdálí a obrazec se rozpadne.
Výjimkou jsou takzvané otevřené hvězdokupy a pohybové hvězdokupy. Jsou-li dostatečně blízko, mohou tvořit a většinou i tvoří převážnou část celého souhvězdí. Hyády v Býku a většina hvězd Velkého vozu takovými hvězdokupami jsou.
Dnes už označení souhvězdí neznamená jen tvar a několik hvězd v tento tvar spojený. Každé jedno souhvězdí má přesné hranice a stává se v podstatě jakýmsi územím, do kterého spadá všechno, co v tomto území můžeme v dalekém vesmíru pozorovat (tělesa Sluneční soustavy se při pozorování ze Země mohou postupem času promítat do různých souhvězdí).
Zajímavosti o souhvězdích
Největším souhvězdím celé oblohy bývala loď Argo (legendárních Argonautů). Toto veliké souhvězdí však bylo v 18. století rozděleno na Lodní kýl, Lodní záď, Kompas, Holubici, Létající rybu a Plachty. Dnes je největším souhvězdím Hydra.
Jen jedno souhvězdí je půlené. Had byl dříve součástí Hadonoše. Po jejich oddělení Hadonoš Hada přeťal a Had se stal dvoudílným souhvězdím. Dvě jeho části můžeme rozlišit jako Hlavu hada a Ocas hada. Jde ale o jediné souhvězdí Hada.
Velký vůz není souhvězdí. Jde o skupinu hvězd, která patří k souhvězdí Velké medvědice. Malý vůz se oficiálně česky jmenuje Malý medvěd.
Seznam souhvězdí:
Na obloze je 88 souhvězdí, která ji celou pokrývají.
Seznam souhvězdí zkratka česky latinsky
And Andromeda Andromeda
Ant Vývěva Antlia
Aps Rajka Apus
Aql Orel Aquila
Aqr Vodnář Aquarius
Ara Oltář Ara
Ari Beran Aries
Aur Vozka Auriga
Boo Pastýř Bootes
Cae Rydlo Caelum
Cam Žirafa Cameopardus
Cap Kozoroh Capricornus
Car Lodní kýl Carina
Cas Kasiopeja Cassiopeia
Cen Kentaur Centaurus
Cep Cefeus Cepheus
Cet Velryba Cetus
Cir Kružítko Circinus
Cma Velký pes Canis Major
Cmi Malý pes Canis Minor
Cnc Rak Cancer
Col Holubice Columba
Com Vlasy Bereniky Coma Berenices
Cra Jižní koruna Corona Austrina
Crb Severní koruna Corona Borealis
Crt Pohár Crater
Cru Jižní kříž Crux
Crv Havran Corvus
Cvn Honící psi Canes Venatici
Cyg Labuť Cygnus
Del Delfín Delphinus
Dor Mečoun Dorado
Dra Drak Draco
Equ Koníček Equuleus
Eri Eridanus Eridanus
For Pec Fornax
Gem Blíženci Gemini
Gru Jeřáb Grus
Her Herkules Hercules
Hor Hodiny Horologium
Hya Hydra Hydra
Hyi Malý vodní had Hydrus
Cha Chameleon Chameleon
Ind Indián Indus, Indi
Lac Ještěrka Lacerta
Leo Lev Leo
Lep Zajíc Lepus
Lib Váhy Libra
Lmi Malý lev Leo Minor
Lup Vlk Lupus
Lyn Rys Lynx
Lyr Lyra Lyra
Men Tabulová hora Mensa
Mic Mikroskop Microscopium
Mon Jednorožec Monoceros
Mus Moucha Musca
Nor Pravítko Norma
Oct Oktant Octans
Oph Hadonoš Ophiuchus
Ori Orion Orion
Pav Páv Pavo
Peg Pegas Pegasus
Per Perseus Perseus
Phe Fénix Phoenix
Pic Malíř Pictor
Psa Jižní ryba Piscis Australis
Psc Ryby Pisces
Pup Lodní záď Puppis
Pyx Kompas Pyxis
Ret Síť Reticulum
Scl Sochař Sculptor
Sco Štír Scorpius
Sct Štít Sobieského Scutum
Ser Had Serpens
Sex Sextant Sextans
Sge Šíp Sagitta
Sgr Střelec Sagittarius
Tau Býk Taurus
Tel Dalekohled Telescopium
Tra Jižní trojúhelník Triangulum Australis
Tri Trojúhelník Triangulum
Tuc Tukan Tucana
Uma Velká medvědice Ursa Major
Umi Malý medvěd Ursa Minor
Vel Plachty Vela
Vir Panna Virgo
Vol Létající ryba Volans
Vul Lištička Vulpecula
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evča Evča | 20. ledna 2009 v 16:18 | Reagovat

DDDDDDDDDDDDÍÍÍÍÍÍÍÍKKKKKKKKKKKKKK

použiji to na refert

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama