Další vesmírné útvary

19. září 2007 v 17:07 | Pavel Smrčiak |  vesmír
Další vesmírné útvary
Trpasličí planety
Na Pražském zasedání, byla také utvořena tato skupina. Patří sem tělesa kulovitého tvaru, která ovšem nejsou dominantní v zóně své oběžné dráhy, tj. že ve stejné oblasti se nachází další vesmírné objekty. Patří sem Pluto, Ceres a Eris. Pravděpodobně se tato kategorie ještě rozšíří o Charon, Vestu a další velká transneptunická tělesa (Sedna, ...)
Planetky
Je malé těleso obíhající kolem Slunce nebo jiné hvězdy. Protože mají nízkou hmotnost, jejich gravitační síla je tak malá, že nedokáže zformovat tvar planetky do kulovitého tvaru a má tedy nepravidelný tvar. Ve Sluneční soustavě se taková tělesa nacházejí zejména v prostoru mezi Marsem a Jupiterem, tzv. hlavní pás. Další se nachází za drahou Neptuna, tzv. Kuiperův pás.
Komety
Kometa je planetce podobný astronomický objekt složený hlavně z ledu a prachu a obíhající většinou po velice výstředné eliptické trajektorii kolem Slunce. Většina komet se po většinu času nachází až za oběžnou dráhou Pluta, odkud se občas nějaká dostane do vnitřních částí Sluneční soustavy. Komety jsou známé pro své nápadné ohony, které se vytváří přiblížením jádra komety ke Slunci.
Meteoroidy
Tělesa velikosti milimetrů až několik desítek metrů. Ve sluneční soustavě se jich kolem Slunce pohybuje obrovské množství. Pro svoji malou velikost jsou téměř nepozorovatelné. Jestliže se meteoroid střetne se Zemí, vletí do její atmosféry a shoří. to můžeme pozorovat jako světelný úkaz zvaný padající hvězd. S meteoroidy o průměru 1 metru a více se Země střetává poměrně zřídka, přibližně jednou za den. Oproti tomu objektů o průměru řádově milimetr do Země narazí denně až miliony.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | Web | 19. září 2007 v 17:10 | Reagovat

.....to bych moohla použít do referátu...díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama